leader

Розчистка електричних мереж від гілок дерев та порослі – запорука надійного та безперебійного електропостачання споживачам

          Для забезпечення надійного та безперебійного електропостачання споживачам  стан електричних мереж повинен відповідати діючим вимогам  нормативно-технічних документів.  Працівники Чорнобаївського РЕМ постійно проводять низку заходів, спрямованих на вдосконалення роботи електрообладнання, шляхом капітальних та поточних  ремонтів обладнання електромереж. Однією  з важливих робіт цих  заходів є розчистка трас повітряних ліній ( далі – ПЛ) від гілок дерев та чагарників, які наближені до проводів на недопустимі відстані.

          Значна частина повітряних розподільних електромереж проходить в житлових масивах. Тому дерева і чагарники, які зростають у безпосередній близькості до проводів повітряних ліній можуть стати причиною загрози життю або здоров’ю людини,  виникненню  технологічних порушень у роботі електроенергетичних об’єктів, а також знеструмленням окремих будинків, вулиць і навіть  населених пунктів.  З метою недопущення вище  перелічених порушень РЕМ проводить розчищення трас ПЛ шляхом  обрізання гілок дерев, які наближені на недопустимі відстані від неізольованих проводів, вирубку окремих дерев та гілок , які загрожують падінням на проводи під час сильного вітру,  вирубку чагарників та кущів, які ростуть під проводами  у охоронній зоні ПЛ.

        Окремо хочемо нагадати, що охоронна зона ПЛ  являє собою земельну ділянку і повітряний простір (на висоту стійок), обмежений  вертикальними площинами, віддаленими по  обидва боки від крайніх проводів при їх не відхиленому стані на відстань: для повітряної ЛЕП напругою до 1 кВ -2 м(крім ліній з самонесучими або ізольованими проводами, прокладеними по стінах будівель, конструкціям); від 1 до 20 кВ -10 м(5 м- для ліній з самонесучими або ізольованими проводами, розміщеними в межах населених пунктів); 35 кВ -15 м; 110 кВ -20 м; 150 кВ  -25 м.,  (застосовуються при визначенні розміру просік).

         Виконання робіт з розчистки трас ПЛ мають системний характер – в зимку вони виконуються на тих ділянках, де в літку розчищення ускладнене або неможливе - на заболочених територіях, ділянках, що підтоплюються, земельних ділянках населення для ведення домашнього господарства, в весняно-осінній період – на решті територій.

         Слід зазначити, що розчищення трас ПЛ – один із найбільш ефективних заходів з профілактики технологічних порушень, пов’язаних із припиненням електропостачання, особливо у осінньо-зимового періоду. Адже у цей час навантаження на електромережі досягає максимуму. Основною причиною технологічних порушень в роботі електрообладнання розподільних мереж є падіння дерев (гілок дерев),  які знаходяться в охоронних зонах на проводи та опори ПЛ.

          Під-час проведення заходів з Державного нагляду (контролю)  в суб’єктів електроенергетики  інспекцією Держенергонагляду  приділяється  особлива  увага відповідності обсягів, якості та  достатності  ефективності  застосованих заходів із розчищення трас ПЛ, передбаченим планами-графіками на відповідні періоди.

          В результаті проведених перевірок  технічного стану електричних мереж і зокрема роботи по розчистці трас ПЛ від гілок дерев виявляються факти їх невідповідності вимогам діючих нормативно-технічних документів. Характерними порушеннями є :  загнивання деревини стійок та укосів; випадання гаків з стійок та непроектне їх кріплення;  послаблення бандажів стійок та вихід їх з поперечних та повздовжніх вісей ПЛ;  перекіс траверс на стійках; відсутність нумерації та застережних знаків на стійках; відсутність габаритів від поверхні землі до проводів;  наявність зєднань проводів в прогонах між стійками скрутками; оголення арматури на з/б приставках  та стійках; наявність чагарнику навколо стійок, який обмежує доступ  до них; непроектне забезпечення необхідної відстані між проводами в прогона ПЛ та інші. Всі ці порушення безпосередньо можуть стати причиною виходу з ладу ділянки електромережі і як результат припиненням електропостачання до конкретних споживачів електроенергії.

          Нажаль в зв’язку з дією мораторію  на планові та позапланові заходи з Державного нагляду (контролю) в поточному році Держенергонагляд на виявлені факти порушень нормативно-технічних документів не видає відповідні приписи ПАТ «Черкасиобленерго», а результати перевірок оформляються відповідними довідками,   які носять рекомендаційний характер.

         Відсутність паливо-мастильних матеріалів, стійок, приставок, траверс, проводів, ізоляторів та інших матеріалів в РЕМ є частою причиною невиконання планів робіт по капітальному ремонту, комплексному технічному обслуговуванню  ПЛ, ТП і зокрема з розчистки трас ПЛ-10кВ та 0,4кВ, а також зменшенням обсягів робіт з розчистки  трас ПЛ порівняно з попередніми роками. З початку поточного року з вище перелічених причин такі роботи в Чорнобаївському РЕМ  не виконувались взагалі.

        Відповідно до  «Правил улаштування електроустановок» на трасах ПЛ, які проходять через зелені масиви (заповідники, сади, парки, зелені зони навколо населених пунктів, захисні смуги вздовж залізниць і автомобільних доріг) періодично потрібно підрізувати зелені насадження, які знаходяться на узбіччі траси. Відстані від проводів за їх найбільшого відхилення до крони дерев по горизонталі повинні бути не меншими ніж:

2 м– для ПЛ 0,4-6-10 кВ;

3 м- для ПЛ 35-110 кВ;

4м – для ПЛ 154-220 кВ.

       Аналіз технологічних порушень в електричних мережах свідчить, що найбільша кількість відключень ПЛ відбувається через контакт проводів з гілками дерев, що знаходяться у безпосередній близькості від проводів ПЛ.

       На жаль, окремі власники приватних будинків часто не допускають на свої приватні території працівників ПАТ «Черкасиобленерго»  та його структурних підрозділів, не даючи  змоги обрізати або спиляти дерева, розташовані в охоронній зоні ПЛ, при цьому не розуміючи тієї небезпеки, на яку наражають такими діями себе і членів своїх сімей. Такі громадяни  є порушниками чинного  законодавства, адже відповідно до вимог «Правил користування електричною енергією для населення», споживачі зобов’язані не перешкоджати обрізуванню гілок дерев, які ростуть на території, що належать їм, для забезпечення відстані не менше1 метравід проводів повітряної лінії електромережі напругою 0,4 кВ та на відстані 2 метрів для електричних ліній напругою 10 кВ. Шкода, що за таку провину передбачено тільки адміністративне покарання винних в вигляді штрафу до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тому намагання енергопостачальників в вирішенні вище наведених проблем часто не мають позитивного результату.

     Тільки  спільними злагодженими діями енергетиків,   населення та керівників суб’єктів господарювання   в питанні проведення робіт з розчистки трас ПЛ можливо забезпечити надійне та безперебійне постачання електричної енергії її споживачам.

Інспектор Чорнобаївського відділення

ІДЕН у Черкаській області                                                             М.М. Міняйло.