Чорнобаївська районна рада
Чорнобаївський район, Черкаська область

Символіка


Прапор ЧОРНОБАЇВСЬКОГО РАЙОНУ

ОПИС ПРАПОРА        

Прямокутне полотнище вертикально розділено на блакитну меншу частину у древка і малинову більшу у кінцевій частині полотнища. На смузі поділу вертикальна біла вузька хвиляста смуга. В малиновій частині полотнища зображення малого герба Чорнобаївського району.

Додатки до опису: співвідношення сторін полотнища 2:3 (ширина до довжини); ширина блакитної смуги складає 5/18 довжини полотнища; ширина білої смуги складає 1/18 довжини полотнища; ширина малинової смуги складає 2/3 довжини полотнища; висота щита складає 1/2 ширини полотнища.

Додаток: еталонний повнокольоровий малюнок прапора Чорнобаївського району (пропорційно зменшений).

Вексилологічний опис і еталонне кольорове зображення прапора (масштабно зменшене) затверджені сесією Чорнобаївської районної ради «18» грудня 2003 року.

Рішення № 11-5 від 18.12.2003 р.

Прапор склав геральдист Черкаського обласного геральдичного товариства Толкушин Олег Геннадійович, зобразив художник Олексенко Віктор Андрійович, вексилологічну експертизу провів герольдмейстер-вардейн Стародубцев Микола Микитович.

 

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Прапор, як і інші офіційні символи, вторинні стосовно герба. Тому кольори і символи прапора наочно відображають головні ідеї останнього. Разом з тим прапор є самостійним офіційним символом Чорнобаївського району, тому він має свої особливості відображення кольорів і символів, іншу композицію їхнього розміщення.

Малиновий колір більшої частини полотнища прапора – відображення найбільш характерної особливості Чорнобаївського району. На його території розміщувався Іркліївський полк - адміністративно-територіальна та військова одиниця, знаходилося декілька сотенних містечок. Основний колір прапора, як і в часи козацтва, малиновий. Блакитний колір древкової частини прапора символізує те, що територія району, як своєрідний півострів, омивається водами ріки Дніпро.


ГЕРБ ЧОРНОБАЇВСЬКОГО РАЙОНУ

ОПИС ГЕРБА

Щит скошений срібним нитяним закруглено-зубчатим перев’язом справа. В верхній зеленій частині два золотих снопа, покладених хрестоподібно. В нижній лазурній частині навхрест покладені золоті меч та стріла вістрям донизу.

Щит увінчаний золотою короною з листями калини і колосків та обрамований гілками дуба з зеленим листям і золотими жолудями та гілками калини з зеленими листям і червоними гронами ягід. Гілки оплетені срібною стрічкою, на якій унизу напис чорними буквами «ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОН».

Додатки:

- еталонний повнокольоровий малюнок повного герба Чорнобаївського району;

- еталонний однокольоровий малюнок (шрафіровка) шита герба Чорнобаївського району.

Геральдичний опис та еталонне кольорове зображення герба затверджені сесією Чорнобаївської районної ради «18» грудня 2003 року.

Рішення № 11-5 від 18.12.2003 г.

Герб склав геральдист Черкаського обласного геральдичного товариства Толкушин Олег Геннадійович, зобразив художник Олексенко Віктор Андрійович, геральдичну експертизу провів герольдмейстер-вардейн Стародубцев Микола Микитович.

 

ПОЯСНЕННЯ СИМВОЛІКИ

Покладені хрестоподібно два золотих снопа в зеленому полі - основні елементи герба селища Чорнобай, які використано в головному районному знаку. Ця ж символіка притаманна для усієї Чорнобаївщини.

Чорнобай став центром району порівняно недавно. Історично на території сучасної Чорнобаївщини було ще декілька адміністративних центрів, які відіграли значну роль в розвитку цих земель.

Найдавніший центр району Жовнине (Жовнин). Вперше він згадується в 1116 році як опорний пункт для захисту південно-східних границь Русі. Після руйнації татарськими ордами хана Батия відтворився через декілька століть. І знову - як оборонний пункт. Жовнине було адміністративним центром у ранзі сотенного містечка Чигиринського полку. В ті часи населений пункт мав власну символіку - навхрест покладені меч та стріла. Така емблема є відображенням жовнинської фортеці як оборонного пункту, місця, де часто відбувалися битви з ворогами. З Жовниним постійно змагався за верховенство поряд розташований ще один колишній адміністративний центр - Вереміївка, в минулому також сотенне містечко.

Найбільшим адміністративно-територіальним і військовим центром на території району був Іркліїв. Підвищена місцевість біля населеного пункту сприяла побудові укріплення. Фортеця оберігала Лівобережжя з південного сходу від набігів кримських та ногайських орд. Спочатку Іркліїв був сотенним містечком. Потім кількість козаків настільки збільшилась, що тут створили полк. Іркліївський полк проіснував недовго, через деякий час його перетворили в Кропивнянський полк з переносом центру полку в Кропивну. До складу новоствореної військової і територіально-адміністративної одиниці ввійшли три іркліївські сотні. Історична символіка Ірклієва - серце, навхрест пробите двома стрілами і простромлене мечем. Така емблема є відображенням мужності та героїзму захисників фортеці, які прославилися в одній з чисельних битв тим, що захищалися до останнього, але не здалися ворогу.

У 1923 році створено самостійні адміністративно-територіальні одиниці - Чорнобаївський, Вереміївський та Іркліївський райони, території яких тепер входять до складу Чорнобаївського району. Певний час Жовнине також було районним центром. Таким чином, Чорнобай, Іркліїв, Жовнине та Вереміївна були районними центрами відповідних районів. У зв’язку з створенням Кременчуцького водосховища, майже третина території району опинилася затопленою. Багато населених пунктів перенесено на нове місце, колишні райони були ліквідовані, їх території підпорядковані іншим територіально-адміністративним одиницям. Але історична спадщина залишилася - в документах та інших пам’ятках матеріальної культури.

З урахуванням вищенаведеного, в щиті герба району, поряд з геральдичною основою Чорнобаївського селищного герба, відображена історична символіка Жовнина як збірний символ інших історичних адміністративних центрів Чорнобаївщини. Ця емблема зображена в лазурному полі, яке є відображенням води, водних просторів, особливості району, де майже третина його території, найбільш насичена подіями давнини пішла рікою часу, рікою історії. Закруглено-зубчатий поділ щита герба символічно відображає тригірну базу в гербі селища Чорнобай і ріку Дніпро, берегова лінія якого в межах району досить значна. А також захисні «змійові» вали, Надсулянську оборонну лінію. Срібло символізує події «сивої давнини».

Щит увінчує корона, вінець якої прикрашають золоті листя калини, між ними зображені колоски. Золото - символ багатства, достатку. Листки на короні - ознака територіального (в даному випадку, районного) герба, калина - одна з найпоширеніших рослин у селах району. Колоски символізують сільське господарство, працею в якому було зайнято впродовж всього відомого історичного періоду населення Чорнобаївщини.

Обрамлення щита герба гілками дуба і калини символізує «могутнє і прекрасне». Фортеці надсулянської лінії, а в більш пізні часи козацькі фортеці, відображені гілками дуба: ця порода дерева символ сили і могутності. Не весь час проходив у битвах з ворогами. В мирний час населення займалося буденним життям, що й відображено гілками калини навколо щита герба. Напис на девізній стрічці «Чорнобаївський район» явно вказує на належність герба цій територіальній громаді.